top of page

NEJČASTĚJI KLADENÉ OTÁZKY

Snímek obrazovky 2021-08-28 v 16.25.45.png
  • Mají změny smysl? Dětem nechutnají zdravá jídla.
    Studie dokazují, že stravovací návyky dětí jsou silně ovlivněné jejich okolím, zejména rodinným prostředím a školními jídelnami. Děti se učí pozorováním, proto je pro získání pozitivního vztahu ke zdravému jídlu klíčové, aby vyrůstaly v prostředí, kde i vrstevníci a rodiče jedí s ohledem na své zdraví. Když děti vidí, že i okolí upřednostňuje zdravé jídlo, je pravděpodobnější, že si podobné návyky taky osvojí a budou je udržovat i v dospělosti. I zdravá jídla se dají uvařit chutně. Připravujeme doprovodnou metodiku, která bude zahrnovat recepty a metody přípravy, které jsou mezi dětmi oblíbené.
  • Proč zvyšovat množství ryb, když dětem moc nechutnají?
    Z hlediska výživy jsou ryby bohatým zdrojem důležitých živin, které podporují růst a vývoj dětí. Kromě kvalitních bílkovin obsahují i omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdravý vývoj mozku. Mnoho dětí nejí ryby, protože nejsou zvyklé na jejich chuť a strukturu. Chuťové preference se vyvíjejí už od raného dětství a stejně jako se děti učí chodit, učí se i oblibě různých chutí. Výzkumy ukazují, že právě opakované vystavování novým potravinám zvyšuje pravděpodobnost, že je děti začnou jíst. Ideální je, když nové potraviny děti zkouší v rodinném prostředí, školní jídelna, ale může rodinu v takových snahách podpořit a doplnit. Ze zkušeností jídelen, ve kterých jsou rybí pokrmy oblíbenější, vyplývá, že pomáhá kombinovat ryby s oblíbenými potravinami, jako je třeba rajčatová omáčka nebo přidání nějakého oblíbeného křupavého prvku. Ukazuje se, že když děti vidí, jak si jejich spolužáci a dospělí dávají ryby s chutí, chtějí je pak častěji vyzkoušet také. Plánujeme postupně zveřejňovat i další konkrétní příklady dobré praxe z jídelen, kde mají děti rybí jídla v oblibě.
  • Je pro děti opravdu vhodné jíst tolik luštěnin?
    Rozhodně ano, konzumace luštěnin je pro jejich vysoký obsah bílkovin, komplexních sacharidů, vitamínů, minerálních látek a vlákniny doporučována snad ve všech soudobých výživových doporučeních. Nový spotřební koš tato doporučení bude reflektovat, zároveň ale upraví jejich požadované minimální množství na realizovatelnou úroveň s ohledem na aktuální zvyklosti využívání luštěnin v jídelnách i českých domácnostech. U luštěnin, stejně jako u ryb platí, že ačkoli často nepatří mezi nejoblíbenější jídla, je nutné děti motivovat k jejich konzumaci. I v případě luštěnin se děti potřebují seznámit s různými podobami přípravy a naučit se je pravidelně jíst. Výhodou luštěnin oproti rybám je, že nemají typické aroma a spíše přebírají vůně a chutě surovin, se kterými je podáváme. Proto se dají luštěniny snadno přidat například do polévek nebo omáček.
  • Nemůže zvýšené množství vlákniny děti nějak ohrozit?
    Ne, právě naopak, pravidelná konzumace potravin bohatých na vlákninu je spojována se sníženým rizikem srdečně cévních onemocnění, diabetu 2. typu nebo rozvoje nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku. Vláknina obsažená v celozrnných potravinách, luštěninách, ořeších nebo ovoci a zelenině urychluje zasycení a prodlužuje pocit sytosti, proto může mít pozitivní vliv i na udržování tělesné hmotnosti. Navíc má nenahraditelnou funkci z hlediska mikrobioty našich střev, pro kterou slouží jako potrava i materiál k produkci nejrůznějších látek pozitivně ovlivňujících zdravotní stav. Vlákninu je doporučováno zařazovat od raného věku. Informace, že například vláknina zastoupená celozrnným pečivem je nevhodná pro konzumaci v dětském věku, se nezakládá na žádných podložených faktech a patří k jedněm z nejrozšířenějších výživových mýtů. V žádném případě neplatí ani jednu dobu rozšířené doporučení pro množství vlákniny “věk + 5 g”. Pro průměrného čtyřletého chlapce dnes platí např. doporučení 14 g vlákniny (EFSA), resp. minimálně 23 g vlákniny (DACH).
  • K jak velkému omezení masa dojde?
    Jen k mírnému. Konzumace masa i masných výrobků je v naší republice tradičně nadmíru vysoká. I historická výživová doporučení přitom apelovala na jeho umírněnou konzumaci a upřednostňovala stravu rostlinného původu. V současné době víme, že kromě neblahých zdravotních aspektů vysokého podílu živočišných potravin ve stravě, má jejich produkce také nezanedbatelný vliv na životní prostředí, který řádově přesahuje dopady rostlinné výroby. Snížení spotřeby masa a masných výrobků je tedy žádoucí. Skokové snížení na optimální množství by ale znamenalo příliš velkou změnu, která by mohla být špatně přijímána personálem i strávníky, proto návrh obsahuje jen nejmenší možné omezení dle výživových doporučení. Porce masa na talíři se ale zmenšovat nebude, omezí se jen počet pokrmů, které maso obsahují.
  • Nebudou po úpravách spotřebního koše dětem chybět živiny z mléka a mléčných výrobků?
    Nebudou, dojde totiž především k formálním úpravám. V původním spotřebním koši bylo mléko a mléčné produkty vedeny zvlášť, což nutilo jídelny k jejich nadužívání, i když je mléko a mléčné produkty z hlediska živin zastupitelné. V novém návrhu budou sloučeny do jedné kategorie a správné evidenci pomůžou i koeficienty dle obsahu vápníku. Vápník, ale i další živiny obsažené v mléce, přijímáme i z jiných zdrojů, proto při dodržení zásad pestrého stravování, jako je například zařazení vajec, vhodného množství masa, ryb, luštěnin nebo široké palety obilovin, nehrozí, že by dětem cokoli chybělo.
  • Proč mají jídelny vařit méně brambor?
    Na bramborách samotných není nic špatného. Původní spotřební koš je ale nařizoval ve velké míře a mnoho školních jídelen mělo problém brambory v tak vysokém množství spotřebovat. Z výživového hlediska už jsou v dnešní době na trhu běžně dostupné i hodnotnější přílohy s vyšším množstvím minerálních látek nebo vlákniny, kterým brambory můžou na talíři uvolnit místo. Ze školního stravování ale určitě nemají zmizet a pokrmy typicky doprovázené bramborami v jídelníčku mohou bez obav zůstat.
  • Z jakých podkladů se vycházelo při sestavování nového spotřebního koše?
    Hlavním cílem revize spotřebního koše bylo jeho sladění s aktuálními výživovými doporučeními, která od doby vzniku spotřebního koše doznala změn. Konkrétně změny vychází ze soudobých výživových dávek doporučovaných Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA), společností pro výživu Německa, Rakouska a Švýcarska (DACH), Dietary Guidelines for Americans 2020–2025 a Nordic Nutrition Recommendations 2023, která jsou aktuálně pokládána za jedna z nejlépe zpracovaných výživových doporučení. V mnoha případech bylo ale potřeba najít kompromis mezi dle doporučení optimálním stavem a realizovatelnou změnou v našem prostředí. Změna nemůže být příliš radikální, proto jsou v některých oblastech (množství masa, luštěnin, celozrnných produktů…) navrhované úpravy SK ještě mírnější, než stojí ve zmíněných doporučeních.

Máte ještě nějaké otázky?
Neváhejte se na nás obrátit!

E-mail

Telefon

Sociální sítě

  • Facebook

Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Děkujeme za zprávu, ozveme se co nejdříve!

bottom of page